Якщо ви використовуєте ChatGPT, щоб спростити свою роботу або повністю інтегруєте ШІ у свій бізнес, важливо навчитися правильно писати промпти (підказки).
У цій статті ми покажемо, як створювати ефективні промпти для ChatGPT українською мовою, щоб максимально використати потенціал цього інструменту.
Промпт для ChatGPT — це одне або кілька речень, які дають чіткі вказівки ШІ щодо того, що ви хочете отримати у відповідь.
Правильно сформульований текстовий запит дозволить ChatGPT виконувати такі завдання:
Але є одна деталь: те, що здається зрозумілим для вас, може бути не зовсім зрозумілим для ChatGPT.
ChatGPT працює на основі великої мовної моделі (LLM), яка використовує обробку природної мови (NLP). Це комп’ютерна програма, що розуміє і відтворює текст, оскільки навчена на величезному масиві даних з інтернету, написаних людьми. Спілкування з нею схоже на розмову з розумним чат-ботом.
Однак, навіть якщо LLM відповідає майже як людина, ви не можете давати йому інструкції так, як би це робили з колегою. Натомість потрібно використовувати точні слова і фрази, які надають ChatGPT потрібний контекст для отримання бажаного результату.
Щоб отримати від ChatGPT щось дійсно класне, варто додати до промпту якомога більше деталей і контексту. Ось що можна включити:
Ці дрібниці роблять ваш промпт точнішим і підвищують шанси на крутий результат.
Коли ви просите ChatGPT створити текст, корисно вказати, для кого саме він призначений.
Наприклад, якщо у вас бізнес із доставки наборів готової їжі і ви плануєте email-кампанію для зайнятих батьків, не просто просіть написати лист для “зайнятих батьків”. Краще конкретизуйте аудиторію.
Можна попросити щось таке:
“Напиши короткий (150 слів) і дружній лист для батьків у віці 25-45 років, які мають дітей шкільного віку. Розкажи їм, як наші набори продуктів допоможуть заощадити час у будні дні, коли вони намагаються впоратися з роботою, школою та позакласними активностями дітей.”
Навіть прості приклади можуть значно допомогти, якщо ти хочеш, щоб ChatGPT зрозумів твої вподобання. Це підхід, який називається “навчання на кількох спробах”, і він дійсно працює, коли потрібно направити модель до бажаного результату.
Наприклад, ти можеш сказати:
“Ось, що мені подобається і не подобається. Я не фанат великих літер та емодзі. Але мені до душі короткі речення та образні описи.”
Далі попроси: “Опиши Київ, столицю України, в одному абзаці у стилі, який схожий на мій.”
Також ти можеш вставити конкретні тексти, які тобі до вподоби, або навіть згадати улюблених авторів.
Ось простий шаблон, який допоможе почати:
“Ось кілька прикладів того, що треба зробити і що я не люблю. Не подобається: [ПРИКЛАД А] або [ПРИКЛАД B]. Подобається: [ПРИКЛАД C] або [ПРИКЛАД D]. Тепер створи [ПОТРІБНИЙ РЕЗУЛЬТАТ] про [ТЕМУ] у стилі, схожому на [ПРИКЛАДИ C і D].”
Якщо щось пішло не так, спробуй додати більше деталей про те, чому щось подобається або ні. Також врахуй, для кого текст, або поєднай цей підхід з іншими методами.
Спробуйте ускладнити свої запити та висновки, використовуючи техніку ланцюжка. Тобто, кожну відповідь від ChatGPT можна брати за основу для наступного запиту.
Наприклад, маркетолог може попросити ChatGPT зробити таке:
Стисло переказати цей пост у блозі двома абзацами: [ДОДАЙТЕ ТЕКСТ]. Коли ChatGPT надасть стисле резюме, його можна скопіювати і додати в новий запит:
Перетвори це резюме у тред на Twitter із 6-9 твітів: [ДОДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ CHATGPT № 1]. Після цього можна взяти тред і зробити новий запит:
Напиши сценарій для 60-секундного відео в TikTok на основі цих твітів: [ДОДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ CHATGPT № 2].
Поєднуючи промпти таким чином, ви отримаєте більш точний результат, ніж якби попросили ChatGPT зробити все одразу. Це дозволяє краще налаштувати відповіді під ваші потреби.
Перевір рольову гру з ChatGPT! Це класна штука для мозкового штурму або підготовки до якоїсь події. Скажімо, можна попросити ChatGPT зіграти роль інтерв’юера, щоб допомогти тобі підготуватися до співбесіди.
ChatGPT буде ставити тобі запитання, на які ти зможеш відповідати, і навіть підкаже, як краще сформулювати відповіді на співбесіді.
Буває, що ChatGPT відповідає занадто швидко. Це зазвичай через те, що він думає, що ти вже закінчив вводити текст, хоча це не так.
Якщо складно написати все одразу, але не хочеться створювати ланцюжок промптів, попроси ChatGPT почекати, поки ти закінчиш.
Для цього введи такий промпт:
Я буду надсилати інформацію частинами. Після кожної частини кажи: «Зрозумів!». Коли я напишу «Вперед!», ти зможеш відповісти.
ChatGPT скаже: «Зрозумів!». Після цього введи всю потрібну інформацію або промпти, які хочеш дати. Коли скажеш «Вперед!», ChatGPT згенерує відповідь.
Якщо вам зручно працювати з кодом, спробуйте створити структуровану версію для ChatGPT, де кожна частина промпту матиме свою роль. Для цього можна використовувати спеціальне форматування Chat від OpenAI. У цьому випадку, роль системи — це інструкції для ChatGPT, що він повинен зробити. Користувач бере на себе роль того, хто ставить запитання, а роль асистента — це те, що ChatGPT відповідає. Ось приклад з офіційної документації OpenAI на GitHub, який пояснює, як складніше організувати промпти, щоб поставити завдання ChatGPT.
Якщо хочете швидше досягти бажаного результату, скористайтесь генераторами промптів та бібліотеками для ШІ. Так ви зможете краще зрозуміти, які запити використовують інші, і максимально ефективно працювати з ChatGPT.
Hall Analysis — це простий і зручний генератор промптів, де ви просто заповнюєте поля і отримуєте готовий текст для ChatGPT. Aspose — безкоштовна бібліотека, яка дозволяє знайти промпти за категоріями та варіантами використання. Хоча це не повністю кастомізований інструмент, але відмінно підходить для початку і дає хороші ідеї.
Prompt Hero — ще одна бібліотека, де є різноманітні промпти для ChatGPT та генератори для ШІ, такі як Midjourney для створення зображень. А ще ШІ можна використовувати для створення нових запитів. Наприклад, можна попросити ChatGPT створити промпт на виконання певної дії, наприклад:
“Зроби промпт, щоб генератор ШІ виконав [ДІЯ] для [ВИПАДОК ВИКОРИСТАННЯ]”.
Якщо, скажімо, ви хочете, щоб ШІ писав пости для соцмереж, це може виглядати так:
Далі просто використовуйте отриманий промпт як шаблон для майбутніх запитів.
І не забувайте, що ви завжди можете покращити результат. Якщо відповідь ChatGPT не зовсім відповідає вашим вимогам, поясніть, чому і вкажіть, що саме потрібно змінити. Також спробуйте перезапустити новий чат, щоб почати з чистого аркуша.
ChatGPT використовує інформацію з попередніх діалогів, щоб покращити свої відповіді, навіть коли ви даєте нові запити. Тобто, якщо ви продовжуєте вводити запити в одному і тому ж чаті, попередні підказки і відповіді можуть впливати на те, як буде згенерована наступна відповідь.
Щоб уникнути цього і зробити роботу з ChatGPT більш зручною, варто зберігати та впорядковувати діалоги за різними темами. Це допоможе вам не заплутатися і легко знаходити потрібну інформацію. Просто називайте кожен чат відповідно до його теми.
Коли ви хочете почати новий проєкт або запит, найкраще створити окремий чат. Потім у списку чатів ліворуч з’явиться новий запис, на якому ви зможете натискати на олівець, щоб змінити назву чату.
Наприклад, розробникам можна мати окремі чати: один для виправлення помилок на вебсайті, другий — для оптимізації програмного коду, а третій — для вивчення нової мови програмування.
Так само і для власника малого бізнесу: він може мати один чат, де обговорює свою справу і отримує ідеї для маркетингових текстів, а інший — для створення описів продуктів.
Якщо хочеш погратися з промптами та подивитися, як працюють різні мовні моделі OpenAI, можна скористатися Playground. Це такий собі майданчик для експериментів, де можна тестувати різні моделі, зокрема ChatGPT, і налаштовувати їх під себе. Щоб зайти в Playground, потрібно мати доступ до OpenAI API.
Ця платформа в першу чергу орієнтована на розробників та дослідників, але і звичайні користувачі можуть випробувати свої ідеї та поглянути, як ШІ реагує на різні запити. Тут можна вводити текстові промпти, налаштовувати параметри і дивитися, як система на них реагує, що робить цей інструмент відмінним для того, щоб краще розуміти, як працює штучний інтелект.
У Playground можна:
Також є можливість скористатися API ChatGPT і налаштувати його під свої потреби, але для цього треба мати базові знання Python. Якщо ж ти не програміст, краще почати з Playground.
Будьте терплячими, працюючи з ChatGPT. Ймовірно, вам доведеться кілька разів змінювати запити та коригувати отримані результати, поки не знайдете найкращу комбінацію слів і деталей, яка забезпечить найкращу роботу ШІ.
Щаслива новина — оскільки ChatGPT відповідає практично миттєво, зміни можна робити дуже швидко. Якщо ви використовуєте ці відповіді для налаштування процесів, це також допоможе пришвидшити всі етапи роботи.