«Термін дії вашого пароля закінчився. Натисніть тут, щоб негайно його змінити».
Знайоме таке повідомлення? Тоді, ви стали жертвою фішингу. Розповідаємо, що таке фішингова атака та як її розпізнати.
Кількість людей, що працюють віддалено стрімко зростає, як і кількість потенційних цифрових загроз. Одним із найнебезпечніших і найпоширеніших видів інтернет-шахрайства є фішинг.
Чи отримували ви коли-небудь електронне повідомлення нібито з банку чи іншого популярного онлайн-сервісу, який вимагав «підтвердити» дані облікового запису, номер кредитної картки чи іншу конфіденційну інформацію? Якщо так, тоді ви вже знаєте, який має вигляд фішинг-атака. Назва цього виду шахрайства походить від англ. fishing — риболовля. Це означає, що аферист ловить жертву чи її дані на гачок підступними способами. Ціль фішингу — отримати цінні дані, які можуть бути продані або використані для вимагання, викрадення грошей або особистих даних.
За даними StationX, тільки у 2022 році відбулось майже 5 мільйонів фішингових атак. Основна причина – все більше людей використовують Інтернет для комунікації, оплати товарів чи послуг.
Порада: Які галузі найбільш схильні до фішингу? Фінансовий та банківський сектор, а також сфера електронної комерції зазвичай стають цілями фішингових атак через цінну інформацію, яку вони зберігають. Згідно з дослідженням Tessian, найчастіше для здійснення фішингових атак у 2021 році імітували сайти популярного маркетплейса Amazon, сервісу для відеоконференцій Zoom, розробника програмного забезпечення Adobe та техногіганта Microsoft.
Давайте розберемо найпоширеніші види фішингу, аджев арсеналі фішера безліч способів, щоб вивудити з жертви конфіденційну інформацію чи отримати доступ до її пристрою.
Цікавий факт: Саме так невідомі викрали 50 тис. електронних листів голови виборчого штабу Гілларі Клінтон Джона Подести. Багато з них містили інформацію, що компрометує. В результаті Клінтон програла президентські вибори 2016 року Дональду Трампу та історія пішла іншим шляхом.
Запам’ятайте ці підступні способи шахраїв та убезпечте свої дані та себе. Адже наслідки фішингу можуть бути катастрофічними. Ваші кошти можуть бути викрадені, ваша особиста інформація може бути продана на чорному ринку, а ваші облікові записи можуть бути використані для здійснення інших шахрайських дій.
У разі виявлення випадків шахрайства важливо повідомляти Кіберполіцію. Якщо зловмисники намагаються отримати доступ до ваших коштів через картку, рекомендуємо звернутися до служби підтримки вашого банку для блокування картки та доступу до онлайн-банкінгу.