Що таке фармінг криптовалют? Та чи можна на ньому заробити?
Почнемо з цифр: від 10% до 1000% річних можна заробити на фармінгу криптовалют.
Фармінг – це одна зі стратегій інвестицій у криптовалюту. Ви позичаєте свої монети, аби отримати з них відсоток. Так можна заробити від 10% до 1000% річних. Проте і ризики втратити гроші тут теж великі.
Фармінг або прибуткове фермерство з’явилося у червні 2020 року. Тоді платформа децентралізованих фінансів Compound почала поширювати свій токен COMP серед користувачів.
Сама назва має цікаве походження. Спочатку термін “фермерство” пішов з інтернет-мему, де старий відеоролик про сінокіс був обіграний у контексті криптовалют. Працівники в полях сіють одні монети, а за якийсь час збирають прибутковий урожай інших.
На перший погляд, фармінг може здатися аналогом класичного стейкінгу, проте між ними є серйозні відмінності. При звичайному холді монет на гаманці гроші завжди при вас, а нагороду, що заздалегідь прораховується, систематично виплачує блокчейн. Ризики прогоріти практично нульові, але й заробити великі ікси не вийде (зазвичай не більше 10% річних).
При роботі з DeFI-протоколами в угоді з’являється третя сторона – майданчики та люди, які беруть у вас у борг під відсоток за фіксованою чи плаваючою ставкою. Залежно від складності та продуманості схеми можна в рази збільшити свій капітал. 50% річних – далеко не рідкість, а іноді трапляються пропозиції в 150%.
Пул ліквідності – це сховище криптовалют, де трейдер може швидко обміняти одну валюту на іншу. Наприклад, щоб заробити більше або розширити свій портфель і таким чином знизити ризики втратити гроші через коливання цін на крипту.
Щоб потрапити до пулу, ви повинні покласти туди дві монети на однакову суму грошей. Припустимо, що 1 DAI коштує $1, а 1 ETH – $100. Щоб кожній монеті було на $10 тис., ви повинні покласти 10 тис. DAI та 100 ETH. Отже, ви покладете в пул крипти на $20 тис.
Коли з гаманця спишуться монети, ви отримаєте спеціальний токен. Він покаже, яку частину займають ваші монети у пулі ліквідності. Якщо це новий пул і, крім вас, там немає учасників, ваша частка розраховується за формулою:
Частка в новому пулі ліквідності = кількість монет DAI * кількість ETH
Цікавий факт: Фармінг схожий на отримання відсотків із банківського рахунку – ви технічно позичаєте гроші банку. З тією різницею, що фармінг ризикованіший, нестабільніший і складніший, ніж банківський депозит.
Найголовніша перевага – це додаток для інвестицій. Ви можете його встановити на комп’ютер або смартфон та відстежувати рух коштів у режимі реального часу. Інтерфейси інтуїтивно зрозумілі, а більшість сервісів пропонують зручний гід за своїми можливостями. Щоб почати стейкінг, інвестору достатньо купити криптовалюту і завантажити її в пул, що займається фармінгом в DeFi. Точка входу знаходиться дуже низько, завдяки чому спробувати фармінг може практично будь-який користувач.
Але у фармінгу багато мінусів…
Це збільшення вартості інвестицій через додавання до них додаткових сум (зазвичай відсотків, отриманих інвестором). Завдяки цьому збільшується прибуток користувача – ви реінвестуєте прибуток, тим самим збільшуючи суму, на яку нараховується відсоток. Такий самий механізм працює при звичайних вкладах.
Ви займаєте гроші і направляєте їх у той чи інший пул. Отримуєте прибутковість – віддаєте позику. Все працює так само, як у випадку отримання звичайного кредиту. Ще такий спосіб фармінгу може називатися «стейкінг із плечем». Під плечем розуміється збільшення ваших коштів за рахунок позикових. Плече 5х – збільшення в 5 разів, 10х – в 10 разів. Підрахувати прибутковість можна на спеціальному калькуляторі. Однак не можна забувати про ризики: якщо втратите гроші, кредит все одно доведеться повертати.
Тож, щоб почати формувати криптовалюту, вивчіть варіанти інвестицій у ферми, перегляньте списки цих ферм та виберіть найцікавіші для вас сервіси. Після того, як будете впевнені в безпеці обраного пулу, підключіть до нього свій гаманець. Краще використовувати MetaMask або Coinbase Wallet. Купуйте валюту, яку хочете формувати та перерахуйте її на ферму. Інструкції щодо проведення операції можна знайти на порталі самої ферми. Обов’язково виберіть спосіб отримання прибутковості, щоб не виявитися заручником коінів ферми, що впали у вартості, або ліквідності, яка на цій фермі і «застрягла».
Фармінг законний у більшості країн, де не заборонено криптовалюти та операції з ними. Але вкрай важливо пам’ятати, що криптоактиви, які використовуються у фармінгу, не застраховані (на відміну від банківських вкладів: у США вклади до 250 тисяч доларів будуть у будь-якому разі застраховані). Смарт-контракти та самі протоколи фармінгу можуть містити помилки, які обов’язково помітять шахраї. Самі протоколи теж можуть бути шахрайськими, а якщо вони такими не є, в ошуканця може перетворитися творець програми або великий вкладник пулу. Якщо ви готові на такі ризики, можете приступати до фармінгу вже сьогодні. Але перевірте, що операції із криптою не заборонені в країні вашого резидентства.